|

ИДФ издаде нова наредба за жителите на Газа: Евакуирајте се

Израелската армија издаде нова наредба за евакуација на Палестинците кои живеат во Појасот Газа.

Наредбата се однесува на жителите на населбите Сабра, Тел ал Хава, Римал и Дарај, пренесе „Ал Џезира“.

На жителите им беше наредено да се упатат кон хуманитарната зона лоцирана во Ал Малави, област на јужниот крај на Појасот Газа, која претходно беше нападната од израелската армија.

Последната наредба за евакуација доаѓа откако израелските вооружени сили ги засилуваат нападите врз Газа.

Утринава израелската армија почна нови напади во јужните и западните делови на градот Газа, додека продолжи да врши притисок врз источниот кварт Шуџаеи.

Слични Објави