Индија тестираше нуклеарна ракета поради закана од Пакистан и од Кина

//

Индија лансира интерконтинентална ракета со најголем дострел „Агни-В“, соопшти индиското Министерство за одбрана и наведе дека тестирањето е „голем поттик на одбранбените капацитети“ на земјата.

Во соопштението се наведува дека пробата е извршена во рамки на напорите на Индија да изгради нуклеарно оружје способно да се спротистави на соседните Пакистан и Кина.  (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Се екипираше тимот на серијата за деца „Наше маало“

Следна статија

„Вистината за ДУИ“: Наводна злоупотреба на паркинзи, долгови и нерегуларни тендери во Гостивар

Најново од Вести