ИСЧЕЗНАЛ АВИОН СО 38 ПАТНИЦИ КОЈ ТРЕБАЛО ДА СЛЕТА НА АНТАРКТИК

Исчезнал авион со 38 луѓе кој требало да слета на Антарктик. Во тек е обемна потера по авионот!

Контактот со авионот бил загубен само еден час по неговото полетување.

Воздухопловството на Чиле објавило дека ја загубило врската со воениот авион Ц 130 во кој имало 38 луѓе, авионот полетал од Пуерта Аренас на југот на земјата кон базата на Антарктикот.

-Авионот Ц13- Херкулес полетал во 16-55 часот по локално време(20-55 по средно европско) од градот Пунта Аренас кон антарктичката база Претседател Едуардо Фреи, соопштила чилеанската војска.

Во авионот имало 38 лица,од кои 17 биле членови на екипажот.

Според истиот извор веќе е објавен аларм и започната е операција на спасување во која учествуваат бродови и авиони на чилеанската морнарица и војска.

Авионот превезувал лица кои требало да ја прегледаат нафтената платформа преку која воената арктичка база добива нафта.

Според последните агенциски извештаи чилеански воен авион „Ц-130 херкулес“ со 38 лица во него кој исчезнал од екраните на радарите еден час по полетувањето се урнал.

Извор: Канал 5