|

Исламска држава ja презеде одговорностa за нападот во Иран: загинаа речиси 100 лица во две експлозии

Исламска држава ја презеде одговорноста за двете експлозии во кои загинаа речиси 100 луѓе и беа ранети десетици во Иран.

Групата ја објави изјавата на Телеграм.

Нападот се случи на церемонија во Иран во чест на командантот Касем Сулејмани, кој беше убиен од американско беспилотно летало во 2020 година, објави Ројтерс.Слични Објави