КОГА МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ ЌЕ ГО ПОДЕЛАТ ГОЦЕ, ТОГАШ ХРВАТИТЕ И СРБИТЕ ЌЕ ГО ПОДЕЛАТ ТЕСЛА

//

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, соопшти дека Србија испратила протестна нота до еврокомесарката за иновации, истражувања во културата, образование и млади, Марија Габриел, откако на веб страната на Европската унија беше објавено дека Никола Тесла е Хрват.
За ТВ Пинк Дачиќ изјави дека ако Никола Тесла живееше во Југославија (за време на Втората светска војна), тој ќе завршеше во концентрациониот логор Јасеновац.

Српскиот министер за култура и информации, Владан Вукосављевиќ изјави дека се надева оти институциите на ЕУ ќе и се извинат на српската јавност и дека таа „непримерна грешка“ ќе биде исправена без одлагање.

Претходна статија

Д-Р ЛАЗАРОВ ДО ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ И ИНФЕКТОЛОЗИТЕ: НЕМАТЕ НИ ПРИБЛИЖНО ДОВОЛНА ДАТАБАЗА ЗА ПРОГНОЗИ И АНАЛИЗИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ

Следна статија

СПАСОВСКИ БАРА ОСТАВКА ОД ЧУЛЕВ ЗАРАДИ ЛИТИЈАТА ВО СТРУГА

Најново од Вести