Конашенков: Руската армија доби наредба да напаѓа од сите страни во Украина

/

На руската војска и е наредено да ја прошири својата офанзива во Украина „во сите правци“ откако Киев одби да одржи разговори во главниот град на Белорусија, Минск, се наведува во денешното соопштение на Министерството за одбрана.

„Откако украинската страна го отфрли преговарачкиот процес, денеска сите единици добија наредба да ја прошират офанзивата во сите правци, во согласност со плановите на операцијата“, се наведува во соопштението на портпаролот на руската армија, Игор Конашенков.

Сајтот „Киев Индипендент“ предмалку јави дека во главниот град, како и во неколку други градови низ земјата, е прогласена воздушна опасност.Извор: Zoom. mkПретходна статија

Украински МВР: 25.000 парчиња автоматско оружје поделени на граѓаните на Киев

Следна статија

Петков: Три автобуса со Бугари и четворица Италијанци се тргнати од Украина за Бугарија

Најново од Вести