КОНТЕЈНЕРИТЕ ПРЕПОЛНИ, ОД МИОА ВЕЛАТ ДЕКА НЕ СЕ НАДЛЕЖНИ ЗА ДОЗВОЛИ ЗА ДВИЖЕЊЕ ЗА ЈП „КОМУНАЛЕЦ“

/

Министерството за информатичко општество и администрација не е надлежно да издава дозволи во услови на ограничено движење на вработените во ЈП „Комуналец“, соопштија од министерствотo по реакции од јавноста дека контејнерите во повеќе скопски општини денеска биле преполни и дека и околу нив имало отпад.

Од таму демантираат дека вината зошто ЈП „Комуналец“ не се погрижило за хигиената во градот Скопје за време на викендов што помина, а во текот на кој целосно беше забрането движење, е кај нив.

„Го повикуваме раководството да постапи по насоките од Кризниот штаб на Владата на Република Македонија, каде јасно е наведено дека претпријатија од профилот на ЈП ‘Комуналец’ работењето за време на полициски час едноставно само го најавуваат на 192“, велат од МИОА.

Од таму велат дека оваа информација јасно е наведена во соопштението објавено од МИОА, каде што стои дека во категоријата дозволи за движење со јавување во МВР на 192 влегуваат: вработени во агенции за обезбедување и чуварски служби, вработени во сервисни компании (ЕВН, телекомуникациски и кабелски оператори, јавни и комунални претпријатија).„Очекуваме и се надеваме дека направената грешка овој викенд брзо ќе биде поправена и дека нема да биде повторена“, велат од Министерството.

Извор: МакфаксПретходна статија

СКОПЈАНЕЦ ЗАГИНА, ДВАЈЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО КИЧЕВСКО

Следна статија

(ВИДЕО) ЗОШТО ОВИЕ ЛУЃЕ ПЛАЌААТ ДАНОЦИ, КОГА МОРААТ САМИ ДА СИ ГО САНИРААТ ПАТОТ?

Најново од Вести