| |

Ковачев и Рама разговараа за состојбата на инфраструктурата во населената со Бугари област Гора

Европратеникот Андреј Ковачев, портпарол на групата на ЕНП за проширување на ЕУ, се сретна со премиерот на Албанија, Еди Рама, јави БГНЕС.

Во срдечен и пријателски разговор беа разгледани европските интеграции на земјата и очекувањата за почеток на преговорите оваа есен, регионалните безбедносни прашања, особено ситуацијата во северно Косово и можностите за излез од актуелната кризна состојба, како и билатералните односите и состојбата на бугарската заедница во Албанија.

ЕНП го поддржува отворањето на преговорите со Албанија по завршувањето на скрининг процесот на албанското законодавство од страна на ЕК. Беше споделена заедничка загриженост за ситуацијата во Косово и потребата да се најде трајно, мирно решение.

На билатерално ниво беше споделена заедничка висока благодарност за историските врски меѓу двата народа и потенцијалот за развој на контакти на сите нивоа.

Во однос на бугарската заедница, Андреј Ковачев информираше за неговата посета на регионот Гора, изрази благодарност за односот на албанската страна и го постави прашањето за важноста од подобрување на локалната инфраструктура во областите каде што живее истата.

Од своја страна, Еди Рама ја истакна важноста на личните односи во политиката, особено со поранешниот премиер Бојко Борисов, што доведе до враќање на историската правда преку признавањето на бугарското малцинство во Албанија.Слични Објави