КОВИД-19: КОМПАНИЈА Е ПОДГОТВЕНА ДА ОБЕЗБЕДИ ПОТЕНЦИЈАЛНА ВАКЦИНА ВО СЕПТЕМВРИ

/

Фармацевтскиот гигант „AstraZeneca“ објави дека е подготвена да обезбеди потенцијална вакцина за новиот коронавирус од септември, пренесува Плусинфо.

Компанијата објави дека има склучено договори за набавка од најмалку 400 милиони дози на вакцината, која ја развива заедно со Универзитетот во Оксфорд, информира „ВВС“.

„AstraZeneca“ тврди дека може да произведе една милијарда дози од вакцината „AZD1222“ во оваа и следната година.

Во тек се првичните испитувања се во тек, а од „AstraZeneca“ изјавија дека вакцината може да не дејствува.

Сепак, фармацевтскиот гигант ќе продолжи да напредува во својата клиничка програма.

Научниците предупредуваат дека доколку се развие вакцина против коронавирусот, може да не обезбеди целосен имунитет, а британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вакцината може и никогаш да не се развие.

И покрај овие резерви, во тек е интензивно истражување, со околу 80 одделни групи ширум светот кои работат на можни вакцини.

Од „AstraZeneca“ посочија дека производството на вакцини ќе има во повеќе од една земја. Компанијата им се заблагодари на владите на Велика Британија и на Соединетите држави за „значајната поддршка во забрзувањето на развојот и производството на вакцините“.„AstraZeneca“ исто така објави дека разговара со „Serum Institute of India“ и другите потенцијални партнери за зголемување на производството и дистрибуцијата.

Компанијата доби повеќе од една милијарда американски долари од Американскиот орган за биомедицински истражувања и развој (BARDA) за развој, производство и испорака на вакцината.

Извршниот извршен директор на „AstraZeneca“, Паскал Сорио, ја опиша пандемијата на коронавирус како „глобална трагедија“ и „предизвик за целото човештво“.

– Ние мора да го победиме вирусот заедно или тој ќе продолжи да нанесува огромни лични страдања и да ќе остави трајни економски и социјални лузни во секоја земја во светот. Ние сме многу горди што соработуваме со Универзитетот Оксфорд за да ја претворат својата работа во лек што може да се произведува низ целиот свет – додаде тој.Претходна статија

„НАЈЛОШИТЕ ДЕНОВИ СЕ ЗАД НАС“, КОНТЕ ПОВИКА НА БРЗО ЗАКРЕПНУВАЊЕ НА ЗЕМЈАТА

Следна статија

КОВИД-19: ШВЕДСКА E ДАЛЕКУ ОД КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

Најново од Вести