Курц: ЕУ мора повеќе да штеди и да биде поефикасна

//

Европската унија мора да штеди повеќе и да биде поефикасна, оцени австрискиот канцелар Себастијан Курц, изразувајќи скептичност кон предлозите за воведување на заеднички буџет во Еврозоната, за што ќе разговара со неговите домаќини при денешната посета на Германија.

Курц, во интервју за „Франкфуртер Алгеммајне цајтунг“, посочи дека е скептичен кога станува збор за буџет на Еврозоната, со што ја најави неговата позиција што е спротивна на онаа што ја застапуваат големите партии во Германија… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Јункер: Членството во ЕУ не паѓа од небо

Следна статија

Бериша: Ивановиќ го убија кругови на српските ултранационалисти

Најново од Вести