КУРЦ СЕ НАДЕВА НА НАПРЕДОК ВО ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА

/

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека ангажманот на САД во процесот на дијалог меѓу Белград и Приштина е позитивен, како начин да се реши конфликтот што двате страни ги држи како заложници толку долго, пренесува Сител.

„Сепак, тоа целосно зависи од двете страни во дијалогот. Се надевам дека ќе има напредок во наредните месеци“, рече Курц во интервју за приштински „Телеграф“.

На прашањето за предлогот, кој вклучува промена на границите, австрискиот канцелар оцени дека она за што се согласуваат двете страни, не треба да се спречува.

„Нашиот пристап отсекогаш бил прагматичен. Ако двете страни се согласат, не можеме да бидеме ние тие кои ќе ги спречат да седнат на маса и да покренат какви било прашања што сметаат дека се важни. Мора да сториме сé што е можно за да олесниме сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина, што би имало позитивно влијание врз регионот како целина“, рече Курц. 

Претходна статија

ПЕНДАРОВСКИ: ПОТФРЛИВМЕ ВО ПРИМЕНАТА НА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19

Следна статија

НАПАДОТ СО НОЖ ВО РЕДИНГ ВО КОЈШТО ЗАГИНАА 3 ЛИЦА ВЕЌЕ СЕ ВОДИ КАКО ТЕРОРИСТИЧКИ ЧИН

Најново од Вести