МАКЕДОНСКИ ФИЛМОВИ ОВОЈ МЕСЕЦ ВО КИНОТЕКА

/

Во рамки на месечната програма за февруари, во Кинотеката се прикажуваат македонски филмови или копродукции со македонско учество. По проекцијата на најновиот игран филм на Милчо Манчевски „Врба“ во саботата, денеска и утре од 18 часот ќе биде прикажан документарниот „Кобра“ на Игор Иванов, а од 20 часот играниот „Незаборавна пролет во заборавено село“ на Куштрим Бектеши.

„Кобра“, за кој сценариото го напишаа Сашко Насев. Игор Иванов и Томи Салковски, е филм за животната сторија на Шабан Трстена, борач во дисциплината слободен стил, единствениот македонски спортист носител на олимписко злато од ОИ во Лос Анџелес во 1984 година.

Филмот на Куштрим Бектеши, снимен во 2019 година, е македонско-косовско-албанска копродукција. Раскажува за едно „заборавено“ село во кое спокојниот и вообичаен живот е нарушен по доаѓањето на три проститутки во илегалната кафеана на двајца браќа макрои.

Програмата со македонски филмови во Кинотеката ќе продолжи на 10 февруари кога ќе бидат прикажани „Збор“ на Слободан Деспотовски од 18 часот и „Илузија“ на Светозар Ристевски од 20 часот. На 11 февруари ќе биде прикажан „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков од 18 часот и македонско-косовскиот „Враќање“ на Кастриот Абдули од 20 часот.

На 12 февруари Кинотеката ќе прикаже и два копродукциски филма во кои учествува нашата земја: „Жената на мојот живот“ на Антониј Дончев и „Пијавици“ на Драган Маринковиќ.Македонски филмови во Кинотеката овој месец ќе бидат прикажани и во рамки на Фестивалот на иранско-македонски филм кој ќе се одржува од 17 до 23 февруари. Ќе бидат прикажани „Медена земја“, „Врба“, „Исцелител“ и „Господ постои, името ѝ е Петрунија“.Претходна статија

ДАНИЕЛ МАЛДИНИ: МИ СЕ ОСТВАРИ СОНОТ ДА ЗАИГРАМ ЗА МИЛАН

Следна статија

БОНЕ: ПАРИЗ МОЖЕ ДА ГИ ДЕБЛОКИРА ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Најново од Истакнато

Невладини организации на македонски Бугари од РС Македонија со осуда за срамниот говор на омраза кон Бугарите и Бугарија на фудбалскиот натпревар меѓу РС Македонија и Бугарија во Скопје

Претставници на 10 граѓански здруженија на граѓани на РС Македонија, со бугарска национална самосвест, испратија писмо