МАСОВНОТО ВАКЦИНИРАЊЕ ПОЧНУВА УТРЕ, ЗАКАЖАНИ ТЕРМИНИ ЗА 3000 ГРАЃАНИ

//

Масовното вакцинирање на населението против Ковид-19 во земјава официјално ќе започне утре, понеделник, со „Спутник В“. Вакцинирањето ќе се одвива на пунктови во А1 Арената (сала „Борис Трајковски“), а закажани се термини за 3000 граѓани.

Во оваа фаза ќе бидат имунизирани граѓани од критична инфраструктура – луѓе што работат, МВР, АРМ, новинари, служби од Град Скопје и сите што имаат контакти – возачи на автобуси, пожарникари, воспитувачки во градинките, вработените на патарините… Според планот, вакцинацијата со 20 000 руски вакцини „Спутник“ што ги донираше Србија, ќе се одвива на 48 пункта.Претходна статија

ШИЛЕГОВ ПОЧНУВА ДА ГО РЕАЛИЗИРА ТРАМВАЈОТ НА ТРКАЛА, ПРВА ФАЗА ЃОРЧЕ-ЛИСИЧЕ

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: СООПШТЕНИЈАТА НА СДСМ НЕМА ДА ГО ИСПЕРАТ СРАМОТ ДЕКА СЕ ВИНОВНИ ЗА СМРТТА НА БЛИЗУ 4.000 НАШИ СОГРАЃАНИ

Најново од Вести