МЕРКЕЛ СЕ НАДЕВА НА ДАТУМ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО МАЈ

Германската канцеларка Ангела Меркел на вчерашната средба во Берлин со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ рече дека се надева оти ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори со Македонија и со Албанија на мајскиот Самит на ЕУ во Загреб, јавува Плус Инфо.

Самитот на ЕУ во Загреб ќе се одржи на 5 и на 6 мај годинава.

Целиот напис прочитајте го овде.