МИЛАНО И КОРТИНА ЌЕ ГИ ОРГАНИЗИРААТ ЗОИ 2026

/

Милано и Коритна Д’Ампецо ќе бидат домаќини на Зимските олимписки игри во 2026 година, одлучи Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Во последната рунда од гласањето ИОК решаваше помеѓу заедничката кандидатура на Милано и Коритна, односно Стокхолм.

Од трката претходно испаднаа Сион (Швајцарија), Сапоро (Јапонија), Грац (Австрија) и Калгари (Канада).

Италијанската кандидатура на крајот имаше 47 гласа, односно 13 повеќе од кандидатурата на Стокхолм.

Зимските олимписки игри во 2026 година ќе се одржат од 6 до 22 февруари.

Извор: Макфакс

Претходна статија

П. КОЛЕВ: МАКЕДОНИЈА Е НАЈБИРОКРАТСКАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА-КРАТЕЊЕТО ТРЕБА ДА ПОЧНЕ ОД ВРВОТ

Следна статија

СТОЛТЕНБЕРГ СЕ НАДЕВА МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ДЕЛ ОД НАТО ВО ДЕКЕМВРИ

Најново од Вести