МНР на Бугарија: Ние немаме никаква врска со „нонпејперот“ за решавање на спорот меѓу Софија и Скопие и не можеме да го коментираме

//

Бугарија на ников начин нема учество во подготовка на нонпејпер за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје, соопштува бугарското МНР во специјална изјава за бугарската информативна агенција БГНЕС. Изјавата доаѓа по повод веста дека разговара за некаков нонпејпер, како што соопшти телевизијата Клан.

„МНР не е информирано по официјален пат за таков документ, ниту учествувало во неговата подготовка, поради таа причина не можеме да ја коментираме неговата вистинитост и содржина“, се вели во соопштението на бугарското МНР до БГНЕС.

Веднаш откако се појави таа „информација“ во РС Македонија се појави нов бран антибугарски текстови, а некои од нив беа со вулгарен вокабулар.Претходна статија

Кавга поради Филипче во Собранието, Џафери за пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се повикуваат на совеста, а не доаѓаат на работа

Следна статија

Министерството за економија без јавна дебата го носи Законот за минерални суровини

Најново од Вести