МЗ: СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ПАЦИЕНТИ ВО КОВИД-ЦЕНТРИТЕ, ИМА 847 ПРАЗНИ КРЕВЕТИ

/

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 883 и има околу 847 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство.

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 34 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а вкупно се лекуваат 384 лица. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 49 оздравени пациенти од ковид – центрите во Скопје.„Бројот на приеми во Скопје изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 332 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка“, велат од МЗ.

Претходна статија

СЛУЧАЈОТ СО ИЗДАВАЊЕ ЛАЖНИ ПАСОШИ ДЕНЕС ПОВТОРНО ВО СУДНИЦА

Следна статија

РАМАЗАН БАЈРАМ НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ

Најново од Вести