НА ИНФЕКТИВНИТЕ ОДДЕЛЕНИЈА ВО ЗЕМЈАВА СЕ ЛЕКУВААТ 835 ПАЦИЕНТИ

//

 

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 835 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти министерството за здраство.

Од таму додаваат дека во болницата во Битола се хоспитализирани 79 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во болницата во Штип се хоспитализирани 60 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 35 пациенти, во Велес се лекуваат 67 болни, а во Куманово 116 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 94 пациенти, во Прилеп 119, во ковид центарот во Гостивар 36, а во Струга 14 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 69 пациенти, во Кочани 21 во Кичево 23, Кавадарци 75, а во Гевгелија 27 лица, позитивни и суспектни на коронавирусот.Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1448 и има околу 270 празни болнички кревети во ковид центрите, додаваат од МЗ.

Потенцираат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, истакнуваат од ресорното министерство.

Претходна статија

ВЕЉАНОВСКИ ЖАЛИ ШТО СЕ СЛУЧИЛ „27 АПРИЛ“

Следна статија

БЕЛАТА КУЌА ОДВОЈУВА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА КАМПАЊАТА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА

Најново од Вести