НЕМА ИЗБИРАЊЕ И НЕМА „МЕШАЊЕ“ НА ВАКЦИНИТЕ

Со која вакцина ќе почнете, со таа и ќе ја завршите имунизацијата против ковид-19. Ако првата доза е од „Астра-Зенека“, таква ќе мора да биде и втората. Истото ќе важи и за вакцините од кинескиот производител „Синофарм“ и американскиот „Фајзер“. Дозите нема да се мешаат, потврдуваат од Министерството за здравство за „Слободен печат“.

loading...

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести не ги охрабрува луѓето да ги мешаат вакцините, освен во исклучителни ситуации, како што е недостигот на вакцини кои ги примиле поради застој во дистрибуцијата. Во тек се неколку истражувања за тоа како комбинирањето на две дози од различен производител влијаат на организмот, но резултатите уште се чекаат. Во Велика Британија научниците почнаа студија во којашто ќе мешаат две ковид-вакцини во обид да видат дали на таков начин ќе се зголеми имуниот одговор на граѓаните.


loading...

Целиот напис прочитајте го овде.