НОВА ОПАСНОСТ ВО ИНДИЈА, СМРТОНОСНАТА „ЦРНА ГАБА“ СЕ ПОЈАВИ КАЈ ЗАРАЗЕНИТЕ СО КОРОНАВИРУС

/

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна габа“, болест што ги напаѓа мозокот и белите дробови.

Тоа не е болест специфична само во Индија, туку мукормикоза – широко распространета габична инфекција која најчесто ги погодува имунокомпромитираните лица, оние со слабо контролиран дијабетес или оние кои примаат одредени лекови.

Оваа инфекција е предизвикана од разни видови на габи, вклучително и ризопус, ризомукор, апсидија и базидиоболус, и е присутна ширум светот. Најлесно се заразуваат луѓето во болници, кога габата останува на постелнината или патува низ системи за вентилација, велат експертите.

„Мукормикозата е многу сериозна болест, има висока стапка на смртност и бара многу лекови или дури и операција за лекување“, рече Питер Колињон, член на управниот одбор на Светската здравствена организација кој се занимава со заразни болести и отпорност на антибиотици.

Околу 300 случаи на мукормикоза неодамна се пријавени во индиската држава Гуџарат.

Габите што ја предизвикуваат оваа болест се наоѓаат насекаде околу нас, на земјата и во растенијата.“Тоа е семејство на габи што можат да влезат во синусите и шуплините во главата. И кога вашиот имунолошки систем не може да ги држи под контрола, тие го напаѓаат мозокот, по што работата станува сериозна”, рече Колињон.

Целиот напис прочитајте го овде.

Извор: Макфакс

Претходна статија

САД ИСПРАЌААТ Ф-18 ВО САУДИСКА АРАБИЈА ПОРАДИ ЕСКАЛАЦИЈА НА НАСИЛСТВОТО НА БЛИСКИОТ ИСТОК

Следна статија

ЗАЕВ ВО ГРЦИЈА: ПРОБЛЕМОТ СО БУГАРИЈА Е СМЕШЕН

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување