НОВИ 41 ЗАБОЛЕН ОД КОРОНАВИРУС, НЕМА ПОЧИНАТИ

/

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 29 излекувани пациенти. Од нив 4 пациенти од болничко лекување и 25 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје – 21, Битола -3 и Струмица-1.

Во изминатите 24 часа потврден е 41 нов случај на Ковид-19. По градови: Скопје -17, Куманово -11, Прилеп– 5, Тетово – 3, Кавадарци – 1, Гостивар -1, Крива Паланка -1, Кичево -1, Неготино -1. Лицето евидентирано во подрачна единица Неготино е жител на Демир Капија.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1.300, а последната дистрибуција по градови е:
 Скопје – 439
 Куманово – 353
 Дебар – 51
 Штип-34
 Прилеп –131
 Тетово – 65
 Струга – 55
 Велес – 62
 Битола –17
 Охрид –15
 Кавадарци – 5
 Гостивар –14
 Гевгелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка-5
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 28
 Пробиштип – 2
 Кичево – 3
 Неготино -3
 Демир Хисар – 1
 Македонски Брод -2
 Пехчево- 1
 Валандово -1

Во изминатото деноноќие направени се 649 теста. Преку ИЈЗ –437, преку Ветеринарен ф-тет -23, Авицена –20, Биотек –49, Филип Втори (Жан Митрев) –90 и Систина со PCR метода -30. Досега во земјата се направени вкупно 13649 тестирања на Ковид -19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се лекуваат 63 пациенти. Од нив 23 на кислородна поддршка и 5 на механичка вентилација.Во ГОБ „8 Септември“ хоспитализиран е 31 пациент. Со потешка клиничка слика се 7 пациенти и 7 се приклучени на респираторна машина. Во болницата во Битола се лекуваат 11 пациенти, а уште 11 се следат на домашно лекување. Во моментов во Штип се хоспитализирани 3 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 13.

Извор: Макфакс

Претходна статија

НА ИТАЛИЈАНСКИ КРУЗЕР ВО ЈАПОНИЈА ЗАРАЗЕНИ 48 ЛИЦА

Следна статија

ОД УТРЕ СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА И НА ШУМСКО ЗЕМЈИШТЕ

Најново од Вести