|

НОВИ 433 СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ОЗДРАВЕНИ СЕ 641 ПАЦИЕНТ, ПОЧИНАА 46 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2.453 тестирања, а регистрирани се 433 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 174, Куманово – 39, Битола – 34, Охрид – 24, Струга и Кичево – по 16, Прилеп, Велес и Струмица – по 15, Штип – 11, Тетово и Кочани – по 9, Гевгелија и Виница – по 8, Кавадарци – 7, Гостивар – 6, Неготино – 5, Свети Николе – 4, Делчево и Крушево – по 3, Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2, Крива Паланка и Ресен – по 1.Регистрирани се 641 оздравен пациент од:Скопје – 298, Битола – 59, Прилеп – 46, Струмица – 44, Кавадарци – 23, Штип – 21, Кочани – 20, Тетово и Гостивар – по 19, Охрид – 13, Кичево – 11, Неготино – 10, Ресен – 9, Радовиш – 8, Крива Паланка – 7, Виница – 6, Велес и Валандово – по 5, Струга – 4, Куманово и Делчево – по 3, Берово и Пробиштип – по 2, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.Пријавени се вкупно 46 починати лица: 15 од Скопје (54г, 54г , 54г, 55г, 64г, 66г, 69г, 69г, 71г, 71г, 72г, 75г, 76г, 80г и 82г), по 3 лица од Битола (63г, 66г и 73г), Штип (55г, 71г и 77г), Кочани (57г, 82г и 82г) и Велес (65г, 66г и 81г), по 2 лица од Прилеп (66г и 85г), Струмица (78г и 79г), Гостивар (59г и 72г), Неготино (79г и 86г) и Куманово (59г и 92г), и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Тетово (77г), Охрид (69г), Ресен (93г), Радовиш (56г), Берово (55г), Демир Хисар (70г), Македонски Брод (73г) и Гевгелија (69г). Еден пациент е починат во домашни услови, а останатите 45 се починати во болнички услови.Направени се 2.453 тестови преку: ИЈЗ-377, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 11, лабораторија болница Козле – 10, УК Пулмологија со алергологија – 9, ГОБ 8-ми Септември – 8, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 85, Жан Митрев (Филип Втори) – 166, Авицена -264, Биотек – 250, Систина – 161, лабораторија Лаор – 101, Синлаб – 44, Ремедика – 29, Плодност – 29, Генеа – 13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 669.Досега во земјата се направени вкупно 718.626 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.002, бројката на оздравени пациенти е 132.171, на починати е 4.818, а бројот на активни случаи изнесува 15.013.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 67145, активни 6743Куманово 8500, активни 1104Прилеп 8157, активни 691Тетово 7083, активни 553Битола 6129, активни 974Велес 5387, активни 551Гостивар 5112, активни 372Кавадарци 5097, активни 353Штип 4882, активни 384Охрид 4898, активни 467Струмица 3990, активни 503Струга 2936, активни 158Кочани 2718, активни 253Кичево 2461, активни 267Гевгелија 2176, активни 260Неготино 2152, активни 178Свети Николе 1479, активни 116Крива Паланка 1206, активни 58Ресен 1203, активни 191Радовиш 1086, активни 99Берово 1012, активни 62Делчево 950, активни 89Дебар 928, активни 39Виница 808, активни 120Пробиштип 771, активни 32Валандово 660, активни 67Богданци 488, активни 63Крушево 479, активни 99Демир Капија 394, активни 25Демир Хисар 387, активни 67Кратово 352, активни 9Македонски Брод 354, активни 22Пехчево 261, активни 21Македонска Каменица 229, активни 13Дојран 132, активни 10

Слични Објави