ОБЈАВЕНА ПОШТЕНСКА МАРКА ПО ПОВОД ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО

/

Објавена е поштенска марка по повод членството на нашата држава во НАТО, објави на својот профил на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски, пренесува Фокус.

– По повод големиот историски успех и остварувањето на нашата стратешка цел, членството во НАТО е овековечено и на поштенска марка што овие денови ја објави АД „Пошта на Северна Македонија“. Поштенските марки се многу повеќе од парче хартија. Тие се симбол на државата која ги издава, силно средство за комуникација и траен запис за еден значаен момент од историјата на државата.

Во оваа поштенска марка е збрана колективната меморија на граѓаните на Република Северна Македонија кои еднодушно се обединија и ја остварија поставената цел уште од првите денови на независноста да бидеме дел од најмоќниот воено-безбедносен сојуз во светот, напиша Спасовски.

Претходна статија

КОВИД-19 ЈА ЗАПОЧНАЛ ВОЈНАТА СО СВЕТОТ УШТЕ ВО 2019 ГОДИНА

Следна статија

ЗА КРАТКО ВРЕМЕ ОДЛУКА ЗА ОТВОРАЊЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ И НОВА ПОДДРШКА ОД ДРЖАВАТА, НАЈАВУВА БЕКТЕШИ

Најново од Вести