|

Огромно изненадување на изборите во Франција: Пристигнаа првите резултати, познато е кој води

Според првите проценки на резултатите од вторите избори на вонредните избори во Франција, левичарската коалиција „Новиот народен фронт“ освои меѓу 172 и 192 места во парламентот. Претседателскиот камп собран под знамето на Ансамблот ќе освои меѓу 150 и 170 места, а „Националниот собир“ (РН) доби 132 до 152 места.

Доколку конечните резултати, кои ќе бидат прецизирани во следните часови, бидат во овие интервали, ниту една партија нема да добие апсолутно мнозинство, определено од 289 мандати.

Еден месец по одлуката на претседателот Емануел Макрон да го распушти француското национално собрание и да распише предвремени избори, Французите денеска гласаа за вториот круг од парламентарните избори меѓу екстремно десничарската партија Национален митинг (РН) Марин Ле Пен и кандидатот за премиер во заминување Јордан. Бардел како победник во првиот круг, а левичарската коалиција „Новиот народен фронт“ (НФП).

Потсетуваме дека во парламентот има 577 пратенички места, за апсолутно мнозинство потребни се 289 мандати. Според анкетите на „ИПСОС“ два дена пред вториот круг, „Националниот собир“ (РН) би можел да смета на 175-205 места, левичарскиот „Национален фронт“ (НФП) на 145-175 места, а центристичкиот табор на Макрон (Заедно) на 118-148 места.

Обединување против крајната десница

Мејнстрим партиите се здружија во минатото за да формираат „бедем“ против екстремната десница и тие се обидуваат повторно. Пред вториот круг од гласањето, противниците на РН се вклучија во „тактичко гласање“, во кое кандидатите во некои изборни единици се откажуваат од трката за да помогнат во зајакнувањето на кандидатите кои не се крајно десничарски. До средината на неделата, повеќе од 220 левичари и центристи се повлекоа од вториот круг на натпреварот.

Во првиот круг, РН доби 33 отсто од гласовите, левичарскиот Нов народен фронт (НФП) доби 28 отсто, а центристичката коалиција Ансамбл на Макрон доби 20 отсто.

Франција на работ на граѓанска војна?
Според претходните анализи, противниците на „Националниот собир“ (РН) предупредија дека Франција е на работ на политичка катастрофа во случај на победа на антиимиграциската, националистичка и евроскептична партија предводена од Марин Ле Пен. Аналитичарите отидоа чекор подалеку и предупредија на можноста за граѓанска војна доколку екстремно десничарската партија влезе во владата, иако РН ја отфрла ознаката „екстремистичка“, наведувајќи дека тие се залагаат за француските вредности, култура и граѓани.Слични Објави