| |

ОЈО ПОБАРА ПСИХИЈАТРИСКО ВЕШТАЧЕЊЕ ЗА НАПАЃАЧИТЕ НА САЗДО

Надлежниот јавен обвинител издал наредба за медицинско психијатриско вештачење на двајцата осомничени за смртта на младиот Никола Саздовски- Саздо, информираат од Основното јавно обвинителство.Адвокатот на еден осомничените Насер Рауфи очекуваше денеска да направи увид во доказите, но од Обвинителството информираат дека се уште прибираат вербални и материјални докази.

„Откако ќе ги приберат сите докази двајцата осомничени ќе направат увид во доказите и ќе дадат исказ во Обвинителството. По прибирање на сите докази во истражната постапка, двајцата осомничени и нивните бранители согласно Законот за кривична постапка ќе бидат повикани да извршат увид во доказите, при што осомничените кои досега го користеа правото на молчење, ќе можат да дадат своја одбрана“, велат од Обвинителството за „Независен весник“.

Рауфи очекуваше неговиот клиент уште неделава да даде исказ во Обвинителството, но сега тоа ќе зависи од динамиката на прибирањето на останатите докази во овој случај.

Двајцата напаѓачи на Саздовски се наоѓаат во притвор во затворот во Шутка, додека третиот осомничен Јетон Љужа е се уште во бегство. Во петокот, речиси еден месец од нападот врз Саздовски на барање на обвинителството, Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по него.

 

Слични Објави