ОКОЛУ 108 МИЛИОНИ КИНЕЗИ ПОВТОРНО ВО ИЗОЛАЦИЈА, ИМА 34 ЗАРАЗЕНИ

/

Околу 108 милиони луѓе во регион во североисточна Кина повторно се во изолација, откако таму повторно се појави коронавирусот, со кој досега се заразени 34 лица, пренесува Плусинфо.

Кусо време откако низ земјата почна да се враќа нормалниот живот, градовите во провинцијата Џинан го прекинаа железничкиот и автобускиот превоз и затворија училиштата, ставајќи десетици илјади луѓе во карантин.

Според Блумберг, повторното воведување строги мерки вознемирило многу жители, кои сметале дека, што се однесува до епидемијата на коронавирусот во нивната земја, најлошото веќе поминало.

Иако растот на бројот на заразени не е толку брз како што беше минатиот декември во Вухан, брзата и силна реакција на властите во Џинан го отсликува стравот на Кина од можните последици од нов бран зараза, која веќе предизвика огромна социјална и економска штета во земјата, пишува агенцијата.За да се спречи ширењето на вирусот, надлежните во градот Шулан најавија усвојување на досега најстроги мерки – ќе бидат затворени станбени блокови со потврдени или потенцијални случаи, а на еден член на секое домаќинство ќе му биде дозволено да ја напуштат куќата два часа секој втор ден, информира Блумберг.Претходна статија

ШПАНИЈА ДОЗВОЛИ ЛЕТОВИ ОД ИТАЛИЈА, НО КАРАНТИНОТ ОСТАНУВА

Следна статија

ЗАЕВ: СНИМКАТА КОЈА БЕШЕ ОБЈАВЕНА Е НАПРАВЕНА ОД СИНОТ НА ВЕРУШЕВСКИ, АЛЕКСАНДАР

Најново од Вести