|

Околу 60 девојчиња отруени на училиште во Авганистан

Околу 60 девојчиња од Авганистан се хоспитализирани откако биле отруени во училиште во северен Авганистан, соопшти денеска полицијата.

Труењето, од кое беше зафатено едно женско училиште во авганистанската провинција Сар-е-Пол, доаѓа по интензивното преиспитување на образованието на девојчињата во земјата разурната од војната откако талибанците ја презедоа власта и го забранија пристапот на повеќето тинејџерки, и по низата труења во училиштата за девојки во соседен Иран.

„Некои непознати лица влегле во женско училиште во областа Санчарак и ги отруле училниците. Кога девојките влегле во училниците, тие се отруле“, изјави Дан Мохамад Назари, портпарол на полицијата во Сар-е-Пола, без да прецизира за каков отров станува збор или кој стои зад инцидентот.

Назари рече дека девојчињата се пренесени во болница, но дека се во добра состојба. Никој не беше уапсен. Во соседен Иран, околу 13.000, главно ученички, се разболеле од ноември поради инциденти со труење во училиштата за девојки.

Администрацијата на Талибанците им забрани на повеќето студентки да одат во средно училиште и колеџ откако ја презедоа власта во 2021 година, што наиде на осуда од меѓународните влади и многу Авганистанци.

Талибанските власти ги задржаа отворени основните училишта за девојчиња, до околу 12 години, и велат дека се за образование на жените под одредени услови.Слични Објави