ОПШТИНА ЧАИР ЈА „РЕВИТАЛИЗИРА“ СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА

/

На социјалните мрежи се споделува фотографија на која се гледа дека калдрмата од улиците на Старата скопска чаршија е целосно извадена.

На официјалната фејсбук страница на општина Чаир се објавени повеќе фотографии со следното објаснување.

„Проектот за ревитализација на Старата Скопска Чаршија се реализира според утврдената динамика. Калдрмите и витрините на дуќаните на занаетчиите се автентични културни карактеристики на нашето гнездо на културата – Старатa Скопска Чаршија за чие одржување Општина Чаир се грижи преку проектот за ревитализација и зачувување на нејзината инфраструктурна автентичност. Така денес Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу заедно со поранешниот градоначалник на Општина Чаир г-дин Изет Меџити, координаторите на проектот Џавит Гаши и Седат Кубур извршија непосреден надзор над работниот процес. Еден дел од калдрмата и витрините се веќе поставени и со големо посветеност се продолжува низ другите делови на Чаршијата. Им се заблагодаривме на работната екипа за коректноста и докажаната професионалност во текот на реализацијата на работниот процес“, пишува во објавата на општина Чаир.

Претходна статија

(ВИДЕО) ПРИВЕДЕНИТЕ ВО СИНГЕЛИЌ СЕ ОСЛОБОДЕНИ

Следна статија

СЛОВЕНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРА ФАБРИКИТЕ И ПРОДАВНИЦИТЕ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи