ОСМАНИ: ДОГОВОРИТЕ СО ГРЦИЈА И БУГАРИЈА СЕ ДОБРА РАМКА ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ

/

Во однос на спорот со нашиот сосед Бугарија, вицепремиерот Бујар Османи верува дека проблемот набрзо ќе биде решен.

„Ние сме свесни дека правилата на игра во ЕУ се такви. Секоја земја членка може да ги стопира преговорите. Ние не треба да ги менуваме правилата и треба мудро да се однесуваме. Договорот од Преспа и од Бугарија се добра рамка за решавање проблемите. Па така ќе го решиме и овој спор со Бугарија. Очекувам дека овој период ќе го искористиме да разговараме и ќе се обидеме да постигнеме компромис“, истакна Османи на денешната прес-конференција.Претходна статија

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ВРАЌА ВО ИТАЛИЈА

Следна статија

СУДИРИ МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИ И ПОЛИЦИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ

Најново од Вести