|

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за „Макфакс“ потврдуваат дека побарале и добиле лицето да остане во затворот „Шутка“ поради опасноста од бегство. Детали и овојпат, не споделуваат.

„Во интерес на чувствителноста на истражната постапка која е во тек, Основното јавно обвинителство Скопје во овој момент не е во можност да споделува повеќе детали. Веднаш штом бидат испитани одредени околности и ќе биде надмината опасноста за загрозување на постапката, соодветно ќе ја информираме јавноста“, велат од Обвинителството за „Макфакс“.

Ова е прво лице на кое Кривичниот суд му одредило и притвор, а се поврзува со овој случај. Во исто време, преку меѓународна правна помош се трага по извршителите. Убиени беа Јетон Кривањева, наречен Жила, и Енес Исени, кои се поврзуваа со наркопазарот.

Според неофицијални извори на „Макфакс“ , скопјанецот се сомничи дека има поврзаност автомобилот „ауди“, со кое извршителите на убиството избегаа, па потоа беше запалено. Од упатени извор, дознаваме дека Обвинителството наредило да му се земат и папиларни линии за да се утврди дали тие се совпаѓаат со земените од автомобилот.

Автомобилот „ауди“ беше запален во Бутел кратко по двојното убиство. Од него останаа регистарските таблици. Возилото било оставено кај подвозникот, кој води кон Мирковци.

„Макфакс“ објави детали по масакрот во Старата скопска чаршија.Слични Објави