| |

„Вајмарска тројка“: Променете го Уставот, подобар договор нема да има

Германската министерка за Европа Ана Лерман, францускиот државен секретар за европски прашања Лоренс Бун и Шимон Шинковски вел Сенк, полски министер за ЕУ, познати како „Вајмарската тројка“, одржаа серија средби со политичките и државните лидери на Северна Република Македонија, објави БГНЕС.

На разговорите со премиерот Димитар Ковачевски, со вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, како и со лидерот на Демократската унија за интеграција/ДУИ/ Али Ахмети и со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, сите тројца категорично изјавиле дека РСМ нема да добие подобар предлог за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тројцата ги повикаа властите во Скопје да го направат одлучувачкиот чекор на патот на ЕУ – промената на Уставот.

„Македонија припаѓа на европското семејство и ова е моментот кога Македонија мора да направи чекор напред. Нема да има дополнителни барања ниту од Бугарија, ниту од која било друга земја. Ова е единственото барање, промена на уставот и вие станете дел од следната фаза на преговорите.Сакам да бидам јасен, сакаме ова да се случи што е можно поскоро. Имате 22 цели кои верувам дека ќе ги исполните. Пренесувам порака за поддршка и доверба од претседателот Макрон дека Македонија ќе го преземе клучниот чекор и подготвени сме да ви помогнеме на секој начин“, рече Лоренс Бун и прецизираше дека 2030 година е реална цел за членство на Македонија во ЕУ.

„Ве поддржуваме да станете членка. Руската агресија во Украина го забрза процесот кон ЕУ. Почитувањето на етничките малцинства е многу важно за ЕУ ​​и е една од европските вредности. Сега е време да се дејствува, да се каже „да“ на Европска иднина. Видете ја Полска денес. Договорот меѓу ЕУ и Македонија е фер и нема да има подобар договор. Иднината на вашата земја е во ваши раце, ние ќе ве поддржиме колку што можеме на патот кон членството.“ изјави германскиот министер Лерман. Министерот за ЕУ ​​на Република Полска Шимон Шинковски вел Сенк истакна дека неговата земја е поддржувач на влезот на Западен Балкан во ЕУ.

Тројцата на средбата со Ковачевски истакнале дека „РСМ нема да има уште една слична клучна шанса на патот на евроинтеграциите“. На разговорот беше истакнато и дека „во сегашната ситуација проширувањето на ЕУ не е само техничка процедура, туку геополитички проект на ЕУ“. Во соопштението од кабинетот на македонскиот премиер се нагласува дека „тројцата изразиле очекување дека сите политички субјекти во земјава ќе ги поддржат евроинтеграциите на земјата и дека парламентот ќе ги поддржи претстојните одлуки кои се дел од преговарачката рамка на РСМ за ЕУ. “

Според Ковачевски, „РСМ е веќе мала Европа и со додавањето на другите етнички заедници во Уставот, државата испраќа значајна порака до регионот и Европа дека нејзиното место е во ЕУ“.

Заменик-претседателот на формацијата Александар Николовски по средбата со раководството на ВМРО-ДПМНЕ го кажа следново: Денеска имавме гости од Полска, Германија и Франција. Тие го споделија своето мислење. Им се заблагодаривме и рековме: Да за членство на Македонија во ЕУ, но не за уставни измени под бугарски диктат. Јасно, директно и достоинствено!

Лидерот на ДУИ Али Ахмети им порача на европските дипломати дека „РСМ е во клучен момент и уставните измени се од големо значење за евроинтеграцијата на земјата“. Според него, „надминувањето на спорот со Бугарија треба да го следи примерот на француско-германското помирување“.

Ахмети ги информирал тројцата дипломати дека неговата партија иницирала создавање „Европски фронт со учество на сите страни за излез од ќорсокакот“. Тој смета дека „и во редовите на ВМРО-ДПМНЕ има европски сили кои и посакуваат само добро на државата и не сакаат таа да биде изолирана“.

Лидерот на ДУИ истакнал дека неговата партија е „чувар на Охридскиот договор, Договорот од Преспа и Договорот за пријателство и добрососедство со Бугарија“, кои се клучни за мирот, напредокот и европската перспектива на земјата.

Слични Објави