Оставка на романскиот премиер Тудосе

/

„Си заминувам со високо крената глава”, рече Тудосе (насловна фотографија) по состанокот на Извршниот комитет на романската Социјалдемократска партија (ПСД), на кој членовите гласаа за негово заминување од функцијата. Тудосе беше министер за економски прашања во две претходни влади и беше предложен од Драгнеа за премиер и назначен на функцијата во јуни минатата година. Сепак, односот меѓу двајцата политичари брзо се влоши. Драгнеа носи важни одлуки без да се консултира со други водечки членови на партијата, постојано се жалеше Тудосе… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Вардар се упати кон Турција: Врвни подготовки за врвни резултати

Следна статија

Мајсторијата на Валенсија во победата на Манчестер јунајтед против Стоук

Најново од Вести