Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Шведска

/

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Кралството Шведска во Република Македонија, Ами Ларсон Џеин.

На церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот Пендаровски, како што соопшти неговиот Кабинет, истакнал дека двете земји во континуитет градат партнерски односи, кои се рефлектираат не само преку високото ниво на политички дијалог, туку и преку соработката во областите од заемен интерес.

Изразувајќи благодарност за конзистентната поддршка од Кралството Шведска за македонските евроинтеграции, претседателот Пендаровски посочил дека отворањето на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија е од клучно значење за забрзување на реформската агенда во земјава.

-Кралството Шведска ќе претседава со Советот на Европската Унија во првата половина на 2023 година и убеден сум дека поддршката за интеграцијата на Република Македонија ќе продолжи со несмалено темпо, истакнал претседателот Пендаровски.Амбасадорката Ларсон Џеин нагласила дека билатералната соработка се одвива на задоволително ниво во многу области од заеднички интерес, како што се демократијата, родовата еднаквост и животната средина.

Новоименуваната амбасадорка изразила благодарност за брзата и силна поддршка на Македонија за ратификување на протоколите за пристапување на Кралството Шведска во НАТО, како и за принципиелните позиции на Македонија во контекст на демократијата и владеењето на правото на европскиот континент.

Претседателот Пендаровски на амбасадорката Ами Ларсон Џеин ѝ посакал успешен мандат за време на нејзината значајна дипломатска мисија во земјава.Претходна статија

Наместо на градоначалничкото столче, Арсовска седна во последниот ред на седницата за советнички прашања

Следна статија

Истрага за силување на малолетничка во прилепско

Најново од Вести