Пендаровски го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола

/

Претседателот Стево Пендаровски денеска на својот фејсбук профил го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола.

-Најостро го осудувам палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. Ваквите чинови се провокација и не одат во прилог на унапредување на односите со Бугарија, пишува Пендаровски на Фејсбук.Тој ги повика надлежните институции да спроведат брза и детална истрага, да ги преземат сите потребни мерки, да се откријат и санкционираат сторителите.

Претходна статија

Јотова: Палењето на клубот на КЦ „Иван Михајлов“ во Битола е уште една провокација дел од антибугарската кампања што почна по отворањето на клубот

Следна статија

Матурантите денеска го полагаат првиот екстерен испит од државната матура

Најново од Вести