| |

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ГРЧКАТА ТВ АЛФА: ИСХОДОТ ОД БРИСЕЛ БЕШЕ ШОК ЗА СИТЕ

Одлуката во Брисел навистина беше шок за сите, не само за мене и за народот, туку и за целата политичка елита, вели претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“, јавува Нова ТВ.

– Од 2009 во сите извештаи на Европската комисија и потоа во сите коминикеа од Европската унија велеа дека постои само едно нерешено прашање, долгогодишниот спор за името меѓу нас и вашата земја. Го решивме тоа со Договорот од Преспа и одеднаш Европската унија ни вели ние не сме подготвени, бидејќи пред тоа треба да направиме некои внатрешни реформи.

Целиот напис прочитајте го овде.

Слични Објави