ПЕТТЕ НАЈДОБРИ АВТОМОБИЛИ НА ПАЗАРОТ ВО 2018

///

Уште минатата година беше најавено доаѓање на новите модели од неколкуте најголеми имиња во автомобилската индустрија, како што се Land Rover Discovery и Ford Fiesta. Се чини дека оваа година не покажува никакви знаци на попуштање, бидејќи големите компании се чини дека се борат да ги надминат своите ривали со автомобили кои работат подобро и имаат подобар севкупен квалитет. Следи листа од петте најдобри автомобили кои пристигнуваат на пазарот во текот на 2018 година.

5. Dacia Duster веројатно е најмалку посакуваниот бренд на листата, но сепак елегантното преуредување на овој SUV, новиот ентериер со ажурирана технологија и достапната цена треба да му помогнат добро да котира на пазарот. Има аголна табла и префинети, меки допир материјали што го прави конкурент на БМВ. На продажба: од јуни 2018 година.

4. Volvo XC40 е сличен на неговите претходни SUV колеги, но се чини дека е насочен кон млади семејства и парови. Ова возило ја задржува удобноста на својот претходник, со минималистична, но пространа внатрешност, која нуди посмирено атмосфера за подолги патувања. Повисоката спецификација вклучува централен екран на допир со квалитетни внатрешни материјали за да го задржи истото чувство како другите модели на Volvo. На продажба: од март 2018 година.

 

3. Mercedes A-Class Претходните модели од а-класата заостануваат зад конкурентите Audi A3 Sportback и BMW 1 серијата, така што новиот модел има за цел да ги поправи ограничувањата на поретходните. Овој модел од четвртата генерација има повеќе простор меѓу оските од постарите генерации, овозможувајќи попространа и удобна атмосфера, во споредба со недостатокот на простор за нозете кај претходните верзии.

Внатрешноста сега може да се пофали со нов изглед на таблата со целосно дигитален инструмент и со слична функционалност со Audi’s Virtual Cockpit. Има MBUX инфозабавен систем, додека воланот има допирни точки наместо копчиња. Некои уникатни способности остануваат неспоредливи со своите ривали и вклучуваат опционална надградба на стандардното автоматско сопирање и помош при претекнување, што овозможува автомобилот самиот да забрзува, управува и сопира. На продажба: ова лето.2. Новиот BMW Z4 New Concept ќе има електрично преклопен покрив што се повлекува под капакот на задниот дел од автомобилот. Внатрешноста ќе биде намален, но најмногу ќе користи дигитални дисплеи и нова верзија на BMW iDrive инфозабавен систем. Овој нов модел е поширок и попростран меѓу оските во споредба со претходниот, така што има простор за повеќе багаж отколку во стариот Z4. На продажба: од ноември 2018 година.

1. Купето „Тојота Supra” ќе го следи Z4 на есен и ќе биде лансирано под брендот Gazoo. БМВ, исто така, ќе снабдува делови за ентериерот, најверојатно вклучувајќи и поставување инфозабава од iDrive.

16-годишното отсуство на „Тојота Супра” има многу за да одговори за овој елегантен нов модел. Дизајнот му конкурира на BMW Z4 и го канализира Porsche 911 со својот богат двосистемски спортски дизајн. Користејќи ја истата структура на јаглеродни влакна како Z4, Supra тежи 1496kg, со бензински мотор со 3.0-литарски бензински мотор, со шест цилиндричен бензински мотор, со скромни 0-60mph за само 3,8 секунди. На продажба: кон крајот на 2018 година.

Претходна статија

ОПАЃА БРОЈОТ НА МАКЕДОНСКИ АЗИЛАНТИ ВО ЕВРОПСКИТЕ ДРЖАВИ

Следна статија

ОХРИД КОНЕЧНО ПОНУДИ НЕШТО ШТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОДБИЕ

Најново од Магазин