ПОЛСКА ГО УКИНУВА ДАНОКОТ НА ДОБИВКА ЗА ЛИЦА ПОД 26 Г.

//

Полската влада донесе одлука да го укине данокот на доход на околу 2 милиони млади Полјаци кои моментно се вработени во земјата. Новиот закон стапи во сила вчера, со цел да ги натера младите Полјаци да останат во матичната земја, наместо да бараат работа на Запад, јавуваат полските медиуми.

Скоро 1,5 милиони луѓе ја напуштиле Полска во последните 15 години во потрага по подобра работа во Западна Европа. Голем дел од иселениците се млади луѓе кои ја искористија слободата на движење во ЕУ по пристапувањето на земјата во Унијата во 2004 година.

Новиот закон предвидува дека секој Полјак помлад од 26 години кој заработува помалку од 85.500 злоти годишно, да не плаќа данок на добивка. Прагот е доста голем, бидејќи просечната плата во Полска е околу 60 илјади злоти годишно.

Претходна статија

ТРИ ДЕЦА ПОВРЕДЕНИ ВО СОБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ТЕТОВО-ГОСТИВАР

Следна статија

ПЕТАР КОЛЕВ: НАШИОТ ИЛИНДЕН Е БОРБАТА ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА ЗА НАШИТЕ ДЕЦА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да