|

Посетителите изненадени, морето во јапонски град преку ноќ стана црвено

Посетителите на туристичкиот град во југозападна Јапонија беа изненадени кога се разбудиле и кога откриле дека инаку кристално чистото море станало црвено по истекување на вода од локалната пиварница.

Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат црвена вода како тече низ реките и пристаништето Наго, островот Окинава. Градот е познат по смарагдното море и песочните плажи.

今の
名護漁港⚓️
海が紅色に染まった#名護漁港#沖縄旅行#沖縄観光#猫 pic.twitter.com/ZFBt2UcLgS

— sakuratomomo (@23sakuratomomo) June 27, 2023

Од локалната пиварница велат дека жителите нема за што да се грижат. Тврдат дека имало истекување во еден од нивните објекти и дека обоеното море не претставува опасност за луѓето и морскиот живот.

„Веруваме дека тоа е предизвикано од истекување на пропилен гликол – адитив кој се користи во водата за ладење на фабричките згради“, изјавиле надлежните.

Тие додаваат дека истекувањето било запрено денеска во 9:30 часот по локално време, иако портпаролот на јапонската крајбрежна стража за Си-Ен-Ен изјавил дека морската вода во близина на пиварницата се уште е црвена.

Пропилен гликол често се користи во прехранбената, козметичката и фармацевтската индустрија.Слични Објави