|

Прекинато примирјето меѓу полицијата и мафијата во Колумбија: 450.000 убиени во судирите

Колумбискиот претседател Густаво Петро изјави дека го прекршил примирјето со кланот Дел Голфо, најголемата криминална организација во земјата, поради нападите врз полицијата.

„ Им наредив на вооружените сили повторно да ги активираат сите војници за операции против кланот дел Голфо. Нема да им дозволиме да продолжат да сеат страв и терор. Нападот со пушки врз полицијата на кланот дел Голфо го прекршува договорот за прекин на огнот“, напиша Петро во Твитер.

Тој нагласи дека вооружените сили мора веднаш да дејствуваат против мафијата.

Прекинот на огнот со колумбискиот нарко картел беше дел од напорите да се стави крај на внатрешниот конфликт во Колумбија во кој загинаа најмалку 450.000 луѓе. Петро рече дека криминалната група го прекршила прекинот на огнот и дека нема можност за преговори доколку продолжат со нападите.

Слични Објави