|

Претседателски кандидат на Еквадор убиен на митинг: напаѓач пришол и пукал

Фернандо Вилависенсио, кандидат за претседател на Еквадор, беше убиен на предизборен митинг во Кито.

Вилависенсио бил заменик во собранието, а бил убиен кога влегувал во автомобилот со кој требало да се оддалечи од местото на митингот, јавува Би-Би-Си.

Член од неговиот изборен штаб за локалните медиуми изјавил дека Вилависенсио влегувал во својот автомобил кога напаѓачот му пришол и го застрелал во главата.

Актуелниот претседател на Еквадор, Гиљермо Ласо изјави дека „ова злосторство нема да остане неказнето“.

SHOCKING VIDEO: Ecuador presidential candidate Fernando Villavicencio, who was leading in the polls, has just been assassinated two weeks before an election the 59-year-old was expected to win. Journalists were referring to him as “right-wing” candidate!pic.twitter.com/69wFzCK4DK

— Simon Ateba (@simonateba) August 10, 2023

Очевидци тврдат дека Вилавиченсио (59) бил застрелан три пати. Во престрелката што следела бил ранет и осомничениот за атентатот, а подоцна починал од повредите.

Првиот круг од претседателските избори во Еквадор треба да се одржи на 20 август.

Претседателот Ласо, кој нема да се кандидира за функцијата, рече дека е „шокиран“ од убиството.

Недамнешниот пораст на насилниот криминал, поттикнат од зголеменото присуство на нарко-картелите во Еквадор, е централна тема во овогодинешната изборна кампања.

Минатиот месец, претседателот Ласо прогласи вонредна состојба и полициски час во три провинции, по убиствата поврзани со организираниот криминал.

Кампањата на Вилависенсио, освен на безбедноста на граѓаните, беше фокусирана и на борбата против корупцијата, со која се занимаваше и како новинар, но и на борбата за намалување на уништувањето на животната средина.

Штабот на Вилависенсио минатата недела објави дека тој и членовите на тимот добиле закани од водачот на банда за шверц на дрога.

Вилависенсио беше еден од 8-те кандидати во првиот круг на изборите, но тој не беше во водство, според анкетите на јавното мислење.

BREAKING: As seen in the video below, Fernando Villavicencio, the right-winged candidate running for President of Ecuador, has just been assassinated during a presidential rally in Quito. He was reportedly shot 3 times in the head.

Villavicencio has reportedly died on the… pic.twitter.com/J4HfSjDbBX

— Ed Krassenstein (@EdKrassen) August 10, 2023

Агустин Интриаго, градоначалникот на градот Манта, беше убиен во Еквадор во јули, а Омар Менендез, кандидат за градоначалник на градот Пуерто Лопез, беше убиен во февруари.

Другите претседателски кандидати изразија сочувство до семејството Вилависенсио.

Слични Објави