ПРОЧИТАЈТЕ КАКОВ ГЕСТ НАПРАВИЛ ЗДРАВКО ЧОЛИЌ!

/

Балканската музичка ѕвезда, Здравко Чолиќ, го подарил станот во кој израснал во сараевската населба Грбавица, на својот пријател кој е воен инвалид, пренесува српски „Курир“.

Здравко Чолиќ живееше во Сараево сè до почетокот на 90-тите години, кога избувна војната во БиХ, по што со семејството се пресели во Белград. Како што велат жители на Сараево за „Курир“, кога завршила војната, Здравко одлучил својот стан да му го подари на пријател од Високо, кој останал без својот имот и станал инвалид поради повредите здобиени во борбите.Како што велат сарајлиите, тоа било гест за кој зборувала цела чаршија, а повеќето од нив и денес се сеќаваат на тоа. Тие раскажуваат дека освен станот, пејачот во Босна, поседувал и викендица, а ја подарил на семејство од Фоча, кое во војната останало без покрив над глава.

Претходна статија

НОВАТА ВЛАДА ЌЕ ИМА 7 МИНИСТЕРСТВА ПОМАЛКУ

Следна статија

РАБОТНИК ЗАГИНА ВО РУДНИКОТ СУВОДОЛ

Најново од Истакнато

(Видео) Мајор од ОЗНА од кратовското село Филиповци раскажува за времето после 6 април 1941 г.: Германците дојдоа и си заминаа, Бугарите не вршеа убиства и малтретирања, партизаните ги знаевме како шумкари

„Населението кај нас нема претрпено многу страдање после 6 април 1941 година. Германците дојдоа во Македонија,