Проф. Павлов: Коските на царот Самоил треба да ѝ бидат предадени на Бугарија

//

Има многу сериозни ризици, бидејќи со Бугарија владеат луѓе без историска меморија и знаење. Ова за БГНЕС го изјави проф.Пламен Павлов во врска со денешната изјава на пратеникот од „Продолжуваме со промената“ Венко Сабрутев кој рече: „РС Македонија да ни ги врати коските на царот Самуил како знак дека се подготвени да ја променат својата политика кон Бугарија“.

Посмртните останки на овој голем бугарски владетел ги открил проф. Николаос Муцопулос во 1969 година при ископувањата на базиликата Свети Ахил на истоимениот остров во Малото Преспанско Езеро, а моментално се наоѓаат во лабораторијата на грчкиот професор во Солун. .

„Луѓето од ПП систематски даваат такви изјави. Пред извесно време, еден од пратениците ги помеша Преспанскиот договор меѓу РС Македонија и Грција со Договорот за добрососедство и пријателство меѓу РС Македонија и Бугарија. Гледаме и некои наивни постапки како што е откривањето на авионската линија или некои други дејствија кои не го решаваат големото прашање меѓу двете земји“, вели проф. Павлов, кој е еден од водечките истражувачи на бугарската средновековна историја.

Тој ги опиша зборовите на Сабрутев како „понижувачки“.

„Понижувачки е да се слушаат вакви работи од пратеници. Згора на тоа, тоа се елементарни работи што може да се проверат во Google, што е омилен мотив на некои луѓе од ПП. Немам лош однос кон нив, но ваквите пројави на незнаење, на елементарна идеја за историјата се проблематични“, рече проф. Павлов.

Тој го повика Сабрутев да се извини или барем да ја објасни својата грешка доколку мисли дека погрешил.„Не треба да правиме хаос меѓу нас, РС Македонија и Грција. Сите знаат каде се коските на цар Самуил, тие беа прикажани на телевизија, дури и претседателот Росен Плевнелиев им се поклони на 1000-годишнината од смртта на цар Самуил“, вели историчарот специјалист по средновековна историја.

Проф. Павлов смета дека коските на цар Самуил треба да бидат во Софија.

„Најдобро е тие да и бидат предадени на Бугарија, а тоа го поддржаа и некои политичари во Грција, како што е поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис. Да се ​​сместат во Софија, бидејќи со неа се поврзани комитопулите. Комит Никола, таткото на цар Самуил, бил управител на многу голема област, чиј центар бил Средец или денешна Софија“, вели научникот.

Според него, ваквите изјави повторно даваат основа од РС Македонија да дојдат потценувачки реакции кон Бугарија и нејзиниот државен врв.

„Овој гаф уште еднаш ја потврдува важноста на образованието“, додаде проф. Павлов.Претходна статија

Петков: Ќе бидам многу благодарен, ако претседателот го свика Консултативниот совет за национална безбедност

Следна статија

Јотова ќе го посети Босилеград по повод празникот 24 мај- Ден на бугарската просвета и култура и на славјанската книжевност

Најново од Вести