ПРОТЕСТИ ВО КАТАЛОНИЈА ПРОТИВ ЗАТВОРСКИТЕ КАЗНИ НА ЛИДЕРИТЕ КОИ ГО ОРГАНИЗИРАА РЕФЕРЕНДУМОТ ВО 2017

/

Низ цела Каталонија денеска се одржуваат масовни протести , од кои стотици илјади излегоа само во Барселона против одлуката на судот за ригорозни затворски казни за каталонските лидери.

Деветмината каталонски лидери се осудени на затворски казни од 9 до 13 години, поради организирање на нелегален референдум за отцепување од Шапнија во 2017 година.

Жителите на автономната провинција во северо-источна Шпанија започнаа спонтано да се собираат на плоштадите, сообраќајот на неколку автопати беше во прекин во Барселона, а студентите ги напуштија часовите.Претходна статија

НАЈДЕНО БЕЗЖИВОТНО ТЕЛО НА 67-ГОДИШНИК ВО ТЕТОВСКО СЕЛО

Следна статија

ЛОКАЛНИОТ КЛУБ НА ГДУ-БИТОЛА ПОБАРА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да