Радев го поздрави Пендаровски за државниот празник Илинден

//

Бугарскиот претседател Румен Радев го поздрави својот колега Стево Пендаровски по повод државниот празник на РС Македонија, 2 Август Илинден.

Претседателот Румен Радев испрати денеска поздравно писмо и имаше телефонски разговор по повод националниот празник на РС Македонија, 2 Август Илинден.

„Одбележувањето на Илинденско-преображенското востание во 1903 година зазема важно место во нашата општа историја и е само еден од примерите за богатото културно и историско наследство, што ги поврзува тесно нашите две држави и нивните граѓани“, изјави Радев.
Претседателот Радев посочил дека општата историја на Македонија и Бугарија треба да се претвори во реален фактор за зближување меѓу двете земји и државниците од двете страни треба да го дадат својот придонес за тоа.

„Зајавените амбиции за заедничка иднина во обединета Европа треба да водат кон реална изградба и продлабочување на добрососедските односи во интерес на граѓаните, нешто што тие го очекуваат“, подвлекува Радев, стои во соопштението на прес-службата на бугарскиот претседател.Потсетуваме дека денеска во својот говор по повод 2 Август Илинден, претседателот Пендаровски упати низа навреди кон Бугарија поврзани со периодот на Втората Светска војна, истакнувајќи дека „историската вистина“ не може да се толкува како говор на омраза.

Претходна статија

Бугарија се збогува со еден од своите најпознати хирурзи потомок на големиот род Станишеви од Кукуш

Следна статија

МНР на Бугарија и РС Македонија си разменија поздрави и честитки по повод Илинден

Најново од Вести