|

Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа од наводната експлозија и масата на вода што се прелева над остатоците од браната.

Руските власти ја демантираат информацијата и тврдат дека видеата се лажни.

„Се е тивко и мирно. Ништо не се случува“ – изјави за РИА Новости градоначалникот на Нова Каховка, Владимир Леонтиев.

#BREAKING: The moment that the Nova Kakhovka dam was blown up was purportedly captured on video. If this footage is real, it would certainly refute claims that there was no explosion. pic.twitter.com/GMaarExZEn

— Ukraine Front Lines (@EuromaidanPR) June 6, 2023

Подоцна, пак, рече дека од гранатирањето бил уништен само горниот дел од хидроцентралата, но дека браната на акумулацијата не е уништена.

„По уривањето на хидроцентралата низводно, нивото на водата порасна за 2,5 метри, службите се на терен“ – додаде тој.

Хидроцентралата Каховка се наоѓа на пет километри од Нова Каховка во регионот Херсон. Уништувањето на браната може да резултира со смрт на илјадници луѓе, пишува руската државна агенција РИА.

Ukraine’s Southern Operational Command reported early on June 6 that Russian forces blew up the Kakhovka Hydroelectric Power Plant.

“The scale of the destruction, the speed and volumes of water, and the likely areas of inundation are being clarified,” the military said on their… pic.twitter.com/xIAEivrOTq

— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) June 6, 2023

Леонтиев тврдеше дека евакуацијата на населението од градот не е неопходна, но дека можеби ќе треба да ги евакуираат населбите лоцирани низводно – Корсунки и Днепар, како што прецизираше.

„Ќе бидеме подготвени, доколку треба, да извлечеме луѓе. Но, нема да има катастрофа“ – увери тој.

Браната висока 30 метри и долга 3,2 километри е изградена во 1956 година на реката Днепар како дел од хидроцентралата Каховка. Содржи резервоар кој го снабдува со вода Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, и нуклеарната централа Запорожје, која исто така е под руска контрола.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе одржи итен состанок, објави на Твитер секретарот на Украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов.

Руската новинска агенција Тас, повикувајќи се на итните служби, јавува дека 80 населени места би можеле да бидат погодени од поплави.

Оштетувањето на браната може да доведе до проблеми со снабдувањето на Крим, изјави прорускиот градоначалник на Нова Каховка.

Слични Објави