|

Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“.

„Руски терористи. Уништувањето на браната во хидроцентралата Каховка само му потврдува на целиот свет дека мора да бидат протерани од секој агол на украинската територија. Не треба да се остават ниту еден метар, бидејќи секој метар ќе го користат за терор “, објави Зеленски.

Russian terrorists. The destruction of the Kakhovka hydroelectric power plant dam only confirms for the whole world that they must be expelled from every corner of Ukrainian land. Not a single meter should be left to them, because they use every meter for terror. It’s only… pic.twitter.com/ErBog1gRhH

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 6, 2023

„Само победата на Украина ќе ја врати безбедноста. И таа победа ќе дојде. Терористите нема да можат да ја спречат Украина со вода или проектили или нешто друго. Сите служби си ја вршат својата работа. Свикав седница на Националната безбедност и одбрана. Ве молиме ширете ги само официјалните и проверени информации“, најави украинскиот претседател.

Слични Објави