РЕГИСТРИРАНИ 67 НОВОЗАБОЛЕНИ И 31 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19

/

Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопе – 28, Куманово – 8, Гостивар и Охрид – по 4, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип – по 3, Струга, Кичево и Ресен – по 2, Свети Николе и Кратово – по 1.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:
Скопје – 267, Струмица – 151, Кавадарци – 54, Прилеп – 43, Битола – 40, Куманово -29, Валандово – 23, Штип – 22, Неготино – 15, Велес и Охрид – по 14, Кочани – 13, Крива Паланка – 12, Виница – 11, Тетово и Гевгелија – по 9, Свети Николе и Делчево – по 8, Гостивар – 7, Кичево и Пробиштип – по 5, Демир Капија – 4, Радовиш, Крушево и Македонска Каменица – по 3, Богданци и Кратово – по 2, Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42г,64г,68г,68г,72г,73г,77г,77г,86г), 4 починати лица од Тетово (66г,73г,75г,78г), 3 починати лица од Велес (64г,72г,73 г), по 2 починати лица од Битола (43г,68г), Охрид (45г,87г), Струга (54г,64г) и Берово (43г,82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 1169 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-34, Институт за микробиологија–0, МАНУ-53, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Авицена-0, Биотек-207, Систина-143, лабораторија Лаор-0, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–32, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 438.

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67516, активни 6124
Куманово 8572, активни 968
Прилеп 8191, активни 586
Тетово 7125, активни 521
Битола 6170, активни 829
Велес 5411, активни 457
Гостивар 5124, активни 327
Кавадарци 5121, активни 313
Охрид 4922, активни 444
Штип 4903, активни 312
Струмица 4021, активни 319
Струга 2946, активни 155
Кочани 2728, активни 169
Кичево 2478, активни 246
Гевгелија 2178, активни 206
Неготино 2159, активни 169
Свети Николе 1494, активни 101
Ресен 1210, активни 187
Крива Паланка 1208, активни 48
Радовиш 1091, активни 91
Берово 1015, активни 31
Делчево 952, активни 76
Дебар 931, активни 32
Виница 825, активни 117
Пробиштип 773, активни 20
Валандово 660, активни 30
Богданци 491, активни 55
Крушево 481, активни 95
Демир Капија 394, активни 20
Демир Хисар 388, активни 66
Македонски Брод 355, активни 17
Кратово 354, активни 5
Пехчево 262, активни 15
Македонска Каменица 233, активни 13
Дојран 132, активни 5

Претходна статија

ЧЕТВРТИНА ОД ЕВРОПЕЈЦИТЕ ПРИМИЛЕ ПРВА ДОЗА ОД ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19

Следна статија

ВО ГЕРМАНИЈА НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ

Најново од Вести