|

Регистрирани 81 новозаразен од коронавирус, нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 17.6 до 19.6.2022) направени се 1.972 теста, а регистрирани се 81 нов случај на Ковид-19: Скопје – 53, Битола и Прилеп – по 5, Велес – 3, Куманово, Тетово и Струга – по 2, Кавадарци, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Виница, Богданци и Крушево – по 1.

Од вкупниот број позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 124 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 90, Битола – 7, Прилеп и Кавадарци – по 3, Куманово, Тетово, Струга, Штип, Струмица, Неготино и Дебар – по 2, Велес, Гостивар, Охрид, Кичево, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 17 до 19.6.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.972 теста преку: ИЈЗ-165, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-25, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-36, Биотек-80, Систина-34, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-46, Генеа-33, Никоб лаб-108, ВФВ медикал-9, Ели медика плус-19, Ројал медика–0, Спектра-ММ-1, Рапид лаб–19, Жан Митрев Струмица–5, Нова лаб дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.179.

Досега во земјата се направени вкупно 2.072.171 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.960, бројот на оздравени пациенти е 303.287, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 351.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147.633, Активни 247
Куманово 16.691, Активни 7
Битола 15.739, Активни 22
Прилеп 14.231, Активни 8
Тетово 13.498, Активни 11
Кавадарци 10.705, Активни 6
Велес 9.805, Активни 4
Гостивар 9.616, Активни 4
Охрид 8.953, Активни 15
Штип 8.087, Активни 4
Струмица 8.084, Активни 5
Кичево 5.658, Активни 4
Кочани 5.103, Активни 3
Струга 4.732, Активни 2
Гевгелија 4.426, Активни 1
Неготино 3.700, Активни 0
Ресен 2.753, Активни 1
Свети Николе 2.637, Активни 0
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.419, Активни 0
Делчево 1.986, Активни 0
Берово 1.693, Активни 1
Дебар 1.681, Активни 0
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.396, Активни 1
Пробиштип 1.268, Активни 1
Богданци 1.022, Активни 1
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Слични Објави