|

Регистрирани се 491 нови позитивни случаи на SARS-CoV-2– пријавени се 8 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на КОВИД-19: Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид – по 24, Кавадарци – 22, Тетово – 21, Струмица – 17, Неготино – 16, Кочани – 12, Делчево – 11, Гостивар и Штип – по 10, Гевгелија – 9, Крива Паланка – 6, Велес, Струга, Берово и Дебар – по 5, Свети Николе – 4, Виница и Богданци – по 3, Пехчево – 2, Кичево, Радовиш, Пробиштип, Македонски Брод и Демир Ктија – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (491), регистрирани се 139 реинфекции.
Регистрирани сe 595 оздравени пациенти од: Скопје – 231, Охрид – 74, Куманово – 32, Битола – 28, Струга – 27, Кавадарци – 26, Струмица – 21, Прилеп – 18, Гостивар и Штип – по 17, Кочани – 16, Тетово и Велес – по 12, Неготино и Дебар – по 9, Гевгелија – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Ресен и Кратово – по 5, Берово и Кичево – по 4, Делчево, Виница, Богданци, Пехчево, Пробиштип, Демир Капија, Валандово и Македонска Каменица – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица, од Охрид (75г), Струга (56г) и Велес (78г). Трите лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани 5 починати лица, две починати лица од Куманово (75г и 87г)) и по едно починато лице од Скопје (67г), Гевгелија (84г) и Кавадарци (84г). Три лица се починати во болнички услови, две во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 05.08. до 13. 08.2022 година.
Направени се 1.108 теста преку: ИЈЗ-135, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-29, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-23, Биотек-24, Систина-24, лабораторија Лаор-12, Синлаб-9, Ремедика-5, Плодност-11, Генеа-6, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 460.
Досега во земјата се направени вкупно 2.140.325 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.040, бројот на оздравени пациенти е 324.120, на починати е 9.437, а бројот на активни случаи изнесува 3.483
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      158588, Активни   1422
Куманово    17920, Активни    150
Битола      17495, Активни    253
Прилеп      15225, Активни    150
Тетово      14344, Активни    118
Кавадарци   11819, Активни    134
Велес 10632, Активни    111
Гостивар    10198, Активни    84
Охрид 10034, Активни    208
Струмица    8684, Активни     85
Штип  8634, Активни     78
Кичево      6006, Активни     48
Кочани      5434, Активни     62
Струга      5122, Активни     64
Гевгелија   4756, Активни     61
Неготино    4085, Активни     80
Ресен 2980, Активни     24
Радовиш     2789, Активни     55
Свети Николе      2763, Активни     14
Крива Паланка     2595, Активни     32
Делчево     2108, Активни     69
Берово      1802, Активни     28
Дебар 1794, Активни     20
Валандово   1583, Активни     8
Виница      1459, Активни     27
Пробиштип   1296, Активни     4
Богданци    1085, Активни     22
Кратово     1081, Активни     14
Крушево     1008, Активни     21
Демир Хисар 911, Активни      11
Македонски Брод   784, Активни      9
Демир Капија      623, Активни      7
Македонска Каменица     533, Активни      3
Пехчево     505, Активни      7
Дојран      365, Активни      0

Слични Објави