|

Рекордна заплена: Шпанската полиција ја откри најголемата лабораторија за производство на кокаин во Европа

Шпанската полиција ја откри најголемата лабораторија за производство на кокаин во Европа, пренесува „Билд“.

Лабораторијата во галициската провинција Понтеведра во северозападна Шпанија работеше 24 часа на ден и произведуваше 200 килограми готов кокаин хидрохлорид за употреба.

Објектот бил управуван од дилери на дрога од Мексико и Колумбија.

За време на 14 претреси на куќи во четири региони на Шпанија – Галиција, Мадрид, Баскија и Канарските острови – беа уапсени вкупно 18 лица, меѓу кои и многу јужноамериканци.

Сите тие се во притвор.

Освен тоа, во соработка со португалската полиција запленети се 1,3 тони кокаинска паста и 151 килограм кокаин хидрохлорид.

Толку кокаинска паста никогаш не е запленета во ниту една операција во Европа, изјави Антонио Дуарте, шеф на единицата за борба против дрога на шпанската национална полиција, додавајќи дека тоа е „исклучително важен удар“ против трговијата со дрога во Европа.

Покрај другите мерки, блокирани се и 17 имоти и бројни банкарски сметки во рамките на истрагите што започнаа во октомври. Ова сузбивање на нарко-мафијата, пак, потврдува нов тренд, се вели во соопштението – се помалку се извезуваат готови лекови, а се зголемува хемиската обработка во европските лаборатории за да се заштедат трошоците.Слични Објави